آموزش وردپرس – طراحی سایت بدون کدنویسی

5/5 - (1 امتیاز)

اگر در گذشته به کسی میگفتید که میتوانید سایتی را بدون نیاز به کد نویسی بنا کنید شاید برای آن ها این موضوع بسیار  تازگی و تعجب آور باشد ولی اکنون این طور نیست و میتوانید با استفاده از سیستم مدیریت محتوا وردپرس  استفاده کنید و سایت مورد نظر خود را بسازید که اگر قصد دارید سایت خود را با وردپرس بسازید به شما پیشنهاد میکنیم که این مقاله تخصصی آموزش وردپرس را تا انتها مشاهده کنید و با امکانات بس نظیر وردپرس آشنا شوید همچنین میتوانید به آرشیو مقالات مرتبط با وردپرس در رایا پروژه نیز دسترسی یابید تا مطالعه و آمورش های بیشتری را مطالعه کنید.

 

وردپرس چیست؟

آموزش وردپرس - رایا پروژه

 

وردپرس در سال 2003 با هدف آسان سازی طراحی سایت و وبلاگ نویسی منتشر شد ؛ که تا کنون بیش از 60 درصد سایت های جهان از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده میکنند که دلیل این محبوبیت رایگان بودن این سیستم است ؛ شما میتوانید فایل وردپرس را از سایت سازنده دانلود کنید و در هاست خود آپلود کنید تا وردپرس فعال شود و شما تقریبا سایت خود را پایه گذاری کردید و فقط باید مراحل اولیه آن را طی کنید از جمله گذاشتن رمز عبور و ساخت پایگاه داده برای سایت ؛ و زمانی تقریبی برای انجام این پروسه را 5 دقیقه زمانگذاری کردنند که شما با استفاده از وردپرس میتونید سایت خود را در کمتر از پنج دقیقه بسازید.

 

چرا بیشتر مدیران کسب کار ها سایت خودشان را با وردپرس میسازند؟

 

رایگان بودن

 

شاید یکی از دلایل محبوبیت وردپرس همین رایگان بودن این سیستم است چرا که طراحی سایت به صورت اختصاصی بسیار هزینه بالایی را نسبت به سایت های وردپرسی دارد اما اگر وردپرس را برای ساخت سایت خود انتخاب کنید فقط باید مبلغی را برای قالب سایت خود پرداخت کنید که حتی این مورد هم میتوانید پرداخت نکنید چرا که در خود وردپرس قالب های رایگانی وجود دارد که میتوانید دانلود و نصب کنید.

 

دسترسی راحت

 

وردپرس برای استفاده بسیار ساده بوده است و شما را در استفاده روزمره آن گیج نمیکند ؛ تمامی امکانات که در وردپرس وجود دارد نحوه کار ساده ای دارد طوری که اگر شخصی مبتدی نیز سایت خود را با وردپرس بسازد سریعا به نحوه استفاده از این سیستم مدیریت محتوا مسلط میشود و برای حرفه ای شدن در ان باید مقداری آموزش را ببنند ولی برای کار اولیه نیازی نیست آموزشی را مشاهده کنید چرا که تمامی موارد باید خوانا بوده است.

 

داشتن پلاگین های فراوان

 

سیستم های مدیریت محتوا زیادی هستند مانند جوملا و غیره است و از مواردی که وردپرس را از دیگر سیستم های مدیریت محتوا متمایز میسازد داشتن افزونه های فراوان است که هر کدام از این افزونه ها میتواند هزینه ها را کاهش و کارایی سایت شما را زیاد کنند که از جمله این پلاگین ها میتوان به المنتور اشاره کرد ؛ با استفاده از المنتور میتوانید صفحات سایت خود را با بهترین شکل طراحی کنید.

 

امنیت وردپرس

 

وردپرس از همان ابتدا که منتشر شد به دلیل استقال خوبی که از آن شد همیشه مورد حمله هکرا ها قرار گرفت اما به خوبی سازنده ها آن موفق شدند تا جلوی این حملات را بگیرند و با آپدیت های هفتگی و ماهانه که برای وردپرس منتشر کردنند توانستند جلوی حملات هکرا ها را بگیرند.

 

نصب قالب های متفاوت

 

شما با توجه به نوع کسب کار خود میتوانید قالب هایی که برنامه نویسان آن را ساختند انتخاب و خریداری کنید و بر روی وردپرس نصب کنید تا سایت شما با قالب مورد نظر شما نمایش داده شود که تعداد این قالب ها بسیار زیاد و متنوع بوده همچنین در خود وردپرس نیز بخشی به نام نمایش و پوسته قرار دارد که خیلی از قالب های رایگان و بهینه وجود دارد و با دانلود آن به صورت رایگان میتوانید قالب مورد نظر خود را دانلود و فعال کنید.

 

گوگل از وردپرس خوشش می آید

 

تمامی وبسایت ها برای دیده شدن باید در موتور جستجو گوگل ثبت شوند که تحقیقات نشان داده است گوگل از سایت های وردپرسی خوشش می آید و اکنون بیشتر سایت های که معرف هستند و در رتبه های برتر گوگل وجود دارد با استفاده از وردپرس بنا و توسعه داده شده اند.

 

بررسی پیشخوان وردپرس

 

پیشخوان

 

این بخش را میتوان منو وردپرس دانست شما در این بخش میتوانید به تمامی پیغام ها و مواردی از قبیل نوشته ها ؛ دیدگاه ها و غیره دسترسی سریع داشته باشید که بسیار میتواند بر روی سرعت کار بر روی وبسایت شما را افزایش دهد.

 

نوشته ها

 

در بخش نوشته ها که یکی از مهم ترین بخش های وردپرس است شما میتوانید  نوشته ها یا همان صفحات که در سایت ها مختلف میبینید را بسازید تا در آن ها محتوا قرار دهید که در این قسمت برچسب ها هم قرار دارد که در ادامه مقاله آموزش وردپرس با آن میپردازیم.

 

رسانه

 

رسانه ها در وردپرس همان  فایل ها تصویری ؛ صوتی و ویدیوی شما است که تمام در این قسمت در کتابخانه ای جمع شده ان که میتوانید به راحتی به تمامی تصاویر و دیگر محتوایات دسترسی کامل داشته باشید.

 

برگه ها

 

در این قسمت نیز شما میتوانید همانند نوشته ها صفحاتی را در سایت خود ایجاد کنید که بیشتر این قسمت برای صفحاتی به کار میرود که صفحات ثابت شما مانند صفحه درباره ما و تماس با ما است استفاده میشود.

 

دیدگاه

 

در بخش بعدی یعنی دیدگاه همانطور که از نامش پیداس شما میتوانید به تمامی نظرات که در سایت شما داده شما است دسترسی داشته باشید و به آن ها پاسخ دهید و یا آن ها را حذف کنید.

 

نظرات مشتریان

 

در این بخش میتوانید نظرات مشتریان خود را مشاهده با اینکه بسازید تا آن ها را در سایت خود نمایش دهید که بسیار مورد استفاده  سایت های فروشگاهی قرار میگیرد.

 

نمایش

 

این بخش یکی از مهم ترین بخش های وردپرس است که میتوانید از طریق این قسمت پوسته یا همان قالب سایت خود را  دانلود و نصب کنید همچین ویژگی های دیگری  نیز مانند دسترسی به فابل های قالبتان یا فهرست های منو وبسایتتان به شما میدهد که میتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید و یا تفییر دهید.

 

افزونه ها

 

در این بخش شما میتوانید افزونه های که در مخزن وردپرس قرار دارند را بر روی سایت وردپرسی خود دانلود کنید یا اینکه اگر افزونه ای را خریداری کردید یا طراحی میتوانید به راحتی آن را از سیستم خود بر روی سایت آپلود و نصب کنید و در قسمت دیگر این بخش میتوانید پلاگین ها نصب شده بر روی سایت خود را مشاهده کنید و اگر پلاگینی را لازم ندارید آن را به راحتی حذف کنید.

 

کاربران

 

این بخش برای مدیران وبسایت های مختلف از جمله آموزشی و فروشگاهی بسیار اهمیت دارد شما در این بخش میتوانید به لیست تمامی کاربرانی که در سایت شما ثبت نام و با خریدی را انجام دادند دسترسی داشته باشید و هچنین امکان افزودن ادمین و یا نویسنده برای سات خود را هم در دسترس دارید.

 

ابزار ها

 

در بخش ابزار ها میتوانید به قسمت های مهم سایت دسترسی داشته باشید از جمله درون ریزی و برون ریزی فایل سایت و همچنین بخش سلامت سایت که کاملا در ادامه به آن مپردازیم و یکی دیگر از نکاتی که در این بخش وجود دارد گزینه عملیات برنامه ریزی شده است که خیلی برای سایت شما مهم بوده.

 

تنظیمات

 

تنظیمات که شما کاملا میدونید در هر نرم افزار و هر پلتفرمی این بخش وجود دارد و در وردپرس نیز در بخش تنظیمات که در ادامه مقاله تمامی موارد بررسی میشود خواهیم گفت که میتوانید url ( پیوند های یکتا ) های سایت را تنظیم کنید و بخش های خواندن سایت و غیره که مهم ترین بخش سایت شما به شمار میرود.

 

بررسی کامل بخش های پیشخوان وردپرس

 

در این بخش از مقاله آموزش وردپرس قصد داریم به صورت کامل و دقیق پیشخوان مورد بحث و بررسی کنید و با تمام این موارد آن آشنا شوید همراه ما باشید .

 

بخش اول : پیشخوان وردپرس

 

پیشخوان وردپرس-رایا پروژه

 

همانطور که در بالا فهمیدیم تمامی پیغام های مربوطه در بخش پیشخوان وردپرس میباشد شما در بخش پیشخوان میتوانید پیغام هارا مدیریت کنید فقط کافیست در بالای صفحه سمت چپ بر روی تنظیمات صفحه کلید کنید و در این بخش میتوانید تمامی افزونه ها و یا پیفام های سایت را مدیریت کنید و بر روی کلیک هر کدام میتوانید انتخاب کنید که آیا پیغام آن افزونه در صفحه اصلی یا همان پیشخوان شما نمایش داده شود یا خیر و در بخش راهنما نیست میتوانید به آموزش هایی که تیم توسعه دهنده وردپرس داده است مشاهده کنید.

 

بروزرسانی ها :

 

بروزرسانی در وردپرس - رایا پروژه

 

در زیرمجموعه بخش پیشخوان شما گزینه ای به نام بروزرسانی را مشاهده کنید که با کلیک بر روی آن میتوانید تمام افزونه ها – ترجمه ها – پوسته یا همان قالب سایت خود را بروز کنید و همپنین میتوانید جدیدترین نسخه وردپرس را هم از همین بخش دانلود و نصب کنید.

 

بخش دوم : نوشته ها

 

بخش دوم مربوط به نوشته های سایت شما می باشد که از این طریق می توانید برگه های جدید و نوشته های جدید در وبسایت خود ایجاد کنید که اگر به طور ساده اگر آن را بیان کنیم از این طریق می توانید صفحات جدیدی با موضوعات مختلف در سایت خود ایجاد کنید.

 

افزودن نوشته

 

در بخش افزودن نوشته شما وارد صفحه ای میشوید که میتوانید عنوان و نوشته مقاله خود را در آن وارد کنید که یکی از مهمترین بخش‌های پیشخوان وردپرس همین مورد است ، برای استفاده کامل از این بخش می توانید افزونه ویرایشگر کلاسیک را از مخزن وردپرس دانلود کنیم تا بتوانید به صورت کامل و صحیح نوشته های خود را در سایت خود درج کنیداما به طور معمول در نسخه های قالب وردپرس این افزونه به طور اتوماتیک دانلود شده است و فعال است.

 

دسته ها 

 

دست خود در وردپرس به ایمنی هستند که شما برای موضوعات مختلف به نوشته‌های خود دست تعیین می کنید به طور مثال شما برای مقاله های مربوط به طراحی سایت خود بسته جداگانه ایجاد می‌کند که تمامی این نوشته ها در این دسته قرار گیرد ، این بخش یکی از مهمترین بخش‌های وردپرس است که باید حتماً آن را یاد بگیرید و سعی کنید همیشه برای نوشته های خود از دسته های مختلف با موضوعات مرتبط استفاده کنید تا بهترین بازدهی را از نظر سئوی سایت خود از طرف گوگل دریافت کنید شما می توانید به طور نامحدود دستگاه های مورد نظر خود را ایجاد کنید.

 

برچسب ها

 

یکی دیگر از بخش‌های مهم وردپرس که در زیر مجموعه نوشتار قرار دارد برچسب ها هستند و چسبان به این معنی است که شما مطلبی را ایجاد می‌کند و آن را منتشر می‌کنید و میتوانید برچسب هایی را برای آن نوشته ایجاد کنید که مرتبط هستند، پیشنهاد می شود که برای سئو سایت خود از برچسب های زیادی در سایت خود استفاده نکنید و اگر از آن استفاده می‌کنید حتماً استراتژیهای صحیح را برای محتوای آن به کار گیرید ، برچسب‌ها در زیر نوشته های شما قرار می گیرد.

 

نوع محتوا

 

مهمترین بخشی که در زیر مجموعه نوشتار قرار دارد نوع محتوا است شما در این بخش می توانید محتوای سایت خود را دسته بندی کنید به طور مثال اگر محتوای سایت شما نوشته و عکس و ویدیو هستند می توانند از این امکان که در وردپرس قرار دارد استفاده کنید، شما میتوانید از این بخش برای محتوای ویدیویی خود و صوتی خود استفاده کنید که شما با این کار به ربات های گوگل اطلاع می دهید که محتوای شما از چه نوعی هستند.

 

بخش سوم: رسانه ها

 

سوم اینکه از تورم در مقاله آموزش وردپرس به آن بپردازیم بخش رسانه ها است که مربوط به فایلهای آپلود شده شما بر روی سایت هستند.

 

کتابخانه 

 

اولین مورد زیر مجموعه رسانه ها ( کتابخانه‌ ها ) است ، زمانی که بر روی کتاب خانه کلیک کنید می توانید به تمامی تصاویر و ویدیو و تمامی فایل های دیگر  که در سایت خود آپلود کرد این دسترسی داشته باشید ، شما در این بخش می توانید تمامی تصاویر خود را ویرایش کنید که این ویرایش می تواند ترک آلت و عنوان تصاویر شما و توضیحات باشد و یکی از مهمترین بخش وردپرس مربوط به همین مورد است که باید به آن توجه کنید اگر تصویری را از کتابخانه وردپرس خود حذف کنید ممکن است برخی از صفحات سایت شما که آن تصویر در آنجا آپلود شده است به مشکل بخورد

 

افزودن

 

بخش دوم رسانه ها مربوط به افزودن است شما در این بخش می توانید تمامی تصاویر خود را در سایت آپلود کنیم و همچنین فایل های ویدیویی و صوتی نیز از این طریق بر روی سایت شما قرار خواهد گرفت .

 

بخش چهارم : برگه ها

برگها ها یکی از مهم ترین بخش های وردپرس هستند که در این بخش قصد داریم به آن بپردازیم در ادامه همراه ما باشید تا با بخش برگ ها بیشتر آشنا شویم

 

برگه چیست؟

 

برای خیلی از افراد سوال است که تفاوت نوشته و برگه چیست و در جواب این سوال باید بگویم برگه و نوشته هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر دو آن عملاً یک کار را انجام می دهند شما می توانید با استفاده از نوشته و یا برگه در وبسایت خود صفحاتی را بسازید که بتوانید در آن محتوای قرار دهیم اما پیشنهاد می شود اگر قصد دارید که صفحه‌ای را بسازید به عنوان لندینگ خود و صفحات دیگر را به آن لینک ترید شما توصیه می کنیم که از برگه استفاده کنیم چرا که بیشتر سئوکاران این موضوع را به شما پیشنهاد می‌دهد که برای صفحات مهم خود از برگ استفاده کنید و همچنین در صفحات تماس با ما درباره با ما که محتوای ثابت دارند بهترین راه استفاده از برگه در وردپرس است.

برای دیگر صفات فرعی خود که در بخش وبلاگ منتشر میکنید به شما توصیه می‌کنیم که از نوشته های استفاده کنیم وزن نوشته ها به خاطر لندینگ آن برگ ها لینکدین این کار باعث می‌شود تا گوگل راحتتر صفحات مهم شما را درک کند و آنها را بدهد.

 

افزودن برگه جدید

 

در وردپرس دو بخش مختص به برگه ها اختصاص داده است یکی از آن ها همه برگه است که می توانید در آن تمامی برگه خود را مشاهده کنید و آنها را ویرایش کنید و یکی دیگر گزینه افزودن برگه که می‌توانید با کلیک بر روی آن میتوانید برگه جدیدی را در وبسایت خود طراحی کنید و آن را منتشر کنید. 

 

درحال بروزرسانی محتوا..

رایا پروژه وب‌سایت
محدودیت های ذهنی ات را کنار بگذار ؛ باورهای صحیح خود را تقویت کن ؛ و به سوی موفقیت گام بردار

‫4 نظر

 • جاوید گفت:

  بسیار عالی

 • نصرت گفت:

  سلام

  ممنون از آموزش خوفی که دادین

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.