نرم افزار پروتئوس چیست | کاربردهای پروتئوس چیست؟

امتیاز

نرم افزار پروتئوس چیست و چه کاربردی دارد یکی از سوالات پرتکرار دانشجویان رشته برق است که در طول تحصیل با این نرم افزار اشنا خواهند شد؛ نرم افزار پروتئوس یکی از پرکاربردترین نرم افزار های رشته های برق است که یکی از خدمات رایا پروژه آموزش و انجام پروژه های پروتئوس است در ادامه این مقاله بیشتر با این نرم افزار و قابلیت های آشنا خواهیم شد.

 

نرم افزار پروتئوس چیست؟

نرم افزار پروتئوس چیست - رایا پروژه

نرم افزار پروتئوس یکی از بهترین و سبک ترین ابزار طراحی مدارات الکتریکی است که با قابلیت های کامل و خوبی که ارائه میکند توانسته است تا نیاز کاربران خود را به خوبی فراهم کند حتی این نرم افزار بی نظیر در دانشگاه ها و مراجع آموزشی اولین ابزاری است که با استفاده از آن آموزش های مربوط به طراحی مدارات را به دانشجویان یاد خواهند داد در ادامه قصد داریم تا با بهترین قابلیت های پروتئوس بیشتر آشنا شویم همراه ما باشید.

 

خدمات مرتبط : انجام پروژه های برق

 

معرفی برخی از قابلیت های نرم افزار پروتئوس

 

پروتئوس امکانات زیادی را در عین سبک بودن و ساده بودن محیط خود در اختیار شما قرار میدهد که در ادامه با مهمترین آن ها که استفاده زیادی از آن ها میشود آشنا خواهیم شد ؛ تمامی این قابلیت ها و امکاناتی که در ادامه با آن می‌پردازیم در این نرم افزار وجود دارد و میتوانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید.

 

مدلسازی

 

اولین قابلیت مهم در این نرم افزار میتوان به مدل سازی های مدار الکترونیکی پرداخت که شما اگر قصد داشته باشید مدلی مفهومی را از یک مدار که ایده آن را در سر دارید در پروتئوس  مدلسازی کنید و حتی میتواند پس از اینکه پروسه مدلسازی شما به پایان رسید آن را مورد ارزیابی قرار دهید؛ که بیشتر این مورد در مراکز آموزشی به عنوان تکلیف برای دانشجویان رشته برق قرار میگیرد.

 

شبیه سازی مدار های میکرو کنترلی

 

مدار های میکرو کنترلی که تعدادی از آن ها پیچیده است نیاز است تا با نرم افزاری قدرتمند همانند پروتئوس شبیه سازی شود شما میتوانید تمامی مدار های مربوطه را با پروتئوس شبیه سازی کنید و  حتی میتوانید به سادگی از آن خروجی بگیرید؛ توصیه میکنیم اگر شبیه سازی مدار های میکرو کنترلی دارید که باید آن را انجام دهید بهترین انتخاب شما نرم افزار پروتئوس میباشد؛ یکی از مهم ترین بخش های پروتئوس همین بخش شبیه سازی مدار های مختلف و میکروکنترلی است که میتواند به شما کمک خوبی کند تا مدار دلخواه خود را رسم کنید.

 

طراحی تمامی مدار های الکترونیکی

 

در رشته های برق و الکترونیک مدار های زیادی با قابلیت های گوناگون وجود دارد و رسم آن ها بر روی کاغذ و غیره بسیار سخت بوده است و زمان زیادی را از شما میگیرد ولی میتوانید با پروتئوس این زمان را کاهش دهید و با امکانات خوبی که در اختیار شما قرار میدهد بسیار ساده و با زمانی کم میتوانید مدار های خود را رسم و حتی شبیه سازی کنید؛ شما هر مداری که در نظر داشته باشید میتوانید با بهترین کیفیت آن را طراحی و در نتیجه از آن خروجی بگیرید.

 

قابلیت دیباگ های مدارات

 

زمانی که مداری را در پروتئوس شبیه سازی کردید با قابلیتی که توسعه دهندگان آن قرار داده اند میتواند مدار را ران و اجرا کنید که میتواند اجرا روشن کردن لامپ و یا موتوری باشد که مدار آن را طراحی کرده اید اما شاید در حین اجرا کاری را اشتباه انجام داده باشید و اروری را دریافت کنید قابلیتی که درون این نرم افزار است میتواند تشخیص دهد که شما در کجای کارتان اشتباه کرده اید و میتوانید آن را رفع کنید.

 

دارا بودن تمامی ابزار های طراحی مدار

 

یکی از مزایای نرم افزار های طراحی مدار در زشته های برق مربوط به امکانات و ابزار هایی است که میتواند در اختیار شما قرار دهد تا مدار خود را طراحی کنید؛ و دلیل اینکه پروتئوس اینقدر مورد استفاده قرار میگیرد و معروف است به این دلیل است که تمامی ابزار های لازم را در اختیار شما به صورت رایگان قرار میدهد تا با بهترین شکل مدار خود را طراحی کنید.

 

طراحی مسیر یابی های حرفه ای و پیشرفته

 

معمولا طراحی مسیریابی های حرفه ای و پیشرفته کار بسیار سخی است و نیاز به انرژی برای انجام آن دارد اما از زمان که پروتئوس عرضه شد این سختی این کار بسیار پایین آمد و با ابزاری که در این نرم افزار وجود دارد میتوانید مسیریابی های الکترونیکی جذابی را بسازید؛ و بیشتر افرادی که در این حوزه فعالیت دارند برای طراحی مسیریابی ها حرفه ای از پروتئوس استفاده میکنند.

 

خدمات مرتبط :انجام پروژه های الکترونیک

 

امکان استفاده از کتابخانه های مختلف

 

یکی دیگر از مهم ترین و بهترین قابلیتی که نرم افزار پروتئوس میتواند در اختیار شما قرار دهد بخش کتابخانه این نرم افزار است که میتوانید کتابخانه های مختلف خود را به پروتئوس اضافه کنید؛ و با این امکان قادر خواهید بود که با استفاده از کتابخانه های که وجود دارد امکانات بیشتری را به پروتئوس اضافه کنید.

 

امکان محاسبه قیمت قطعات

 

یکی از مهم ترین و جذاب ترین قابلیت های پروتئوس را میتوان به امکان محاسبه قیمت قطعات دانست شما میتواند قیمت قطعه مورد نظر خود را که در پروتئوس شبیه سازی کردید را وارد کنید و پس از اینکه این کار را انجام دادید نرم افزار به صورت اتومات این قیمت ها را محاسبه میکند و در نهایت فاکتور آن را برای شما چاپ خواهد کرد. که به آن ویژگی Bill of materials میگویند.

 

خدمات مرتبط :انجام پروژه های نقشه کشی

 

جمع بندی

 

در این مقاله با بهترین و مهم ترین قابلیت های نرم افزار پروتئوس شانا شده ایم که میتوانید آن را به صورت کاملا رایگان از سایت سازنده دانلود کنید و تمامی مدار های الکترونیکی مربوطه را با بهترین شکل طراحی کنید و حتی میتوانید در پروژه های درسی خود نیز از آن استفاده کنید.

اگرسوال یا مشکلی دارید میتوانید در بخش انجمن رایا پروژه مطرح بفرمایید تا به آن پاسخ داده شود

انجمن رایا پروژه
رایا پروژه وب‌سایت
محدودیت های ذهنی ات را کنار بگذار ؛ باورهای صحیح خود را تقویت کن ؛ و به سوی موفقیت گام بردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.