چطور برنامه ریزی درسی داشته باشیم ؟ + نکات مهم

5/5 - (5 امتیاز)

برنامه ریزی درسی داشته باشیم یکی از پرتکرارترین سوالات است که دانشجویان و دانش آموزان آن را از متخصصان را پروژه سوال می کند در پاسخ به این سوال ما قصد داریم مقاله را برای شما عزیزان تهیه کنیم که بتوانید پاسخ های خود را در این مقاله دریافت کنید ما سعی داشتیم در این مقاله تمام این نکات برای داشتن یک برنامه ریزی خوب را برای شما  عزیزان شرح با ما همراه باشید ، همچنین اگر قصد دارید که راههای مناسب برای اینکه اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله چگونه اطلاعات عمومی خود را بالا ببریم را مشاهده کنید.

عکس برنامه ریزی درسی - رایا پروژه

عکس برنامه ریزی درسی

 

چطور برنامه ریزی درسی داشته باشیم ؟

 

اگر دوست دارین یک برنامه ریزی درسی خوب و عالی داشته باشین که به هدف خواسته خود برسید ، به نکاتی که در پایین گفته شده توجه کنید ؛ چند تا تکنیک ساده میتواند شما عزیزان را در برنامه ریزی درسی  یاری و همراهی کند شما عزیزان هم میتوانید با رعایت چند نکته راحت و ساده ، مشاور خود در برنامه ریزی های درسی خود باشید .

 

برنامه ریزی درسی

 

مشخص کردن هدف

در قدم اول باید هدف و خواسته خودتون رو از برنامه ریزی که قراره انجام بدین ، مشخص کنید . مشخص کردن هدف این کمک را به شما می کند تا شوق و اشتیاق بیشتری را برای درس خواندن داشته باشید .

به عنوان مثال رسیدن به معدل 20 و یا قبول شدن در رشته و دانشگاه مورد نظر می تواند هدف خوبی برای شما باشد .

 

زمان بندی

 

اولویت درخواندن مطالب درسی مسئله ای مهمی است که برای دست یافتن به هدف مورد نظر نیاز مند یک زمان بندی درسی درستی می باشد همانطور که برای ورزش کردن ، تفریح و . . . زمان تعیین می کنید ، باید برای درس خواندن هم یک زمان معین و درست ، مشخص کنید و سر زمان مشخص شده برنامه مورد نظر خود را انجام دهید  و به اتمام برسانید دور شدن وکنار گذاشتن مواردی که باعث حواس پرتی می شود .

شاید شما تا کنون خیلی به حواس پرتی و افزایش تمرکز فکر کرده باشید و بارها از خود پرسیده باشید که چرا وقتی که شروع به درس خواندن می کنید تمرکز زیاد و درستی ندارید ؟

مواردی که در پایین گفته شده است  ، برخی از عامل های حواس پرتی و از دست دادن تمرکز مورد نیاز هستند که باید در تا حد امکان از آن ها دوری کرد :

تلویزیون

روابط، بحث و جدل ها

سر و صدا

خیال پردازی بیش از حد

شبکه‌ های اجتماعی

تماس‌ ها

وب‌گردی بدون هدف

پیامک دادن

در گیری های ذهنی

و . . .

 

بیشتر بخوانید: چگونه یک فریلنسر عالی باشیم

 

تنظیم خواب

 

برای به رختخواب رفتن و بیدارشدن، باید یک برنامه درست و مرتبی داشت . ساعت موبایل خود را برای بیدار‌شدن از خواب  در زمان  معینی  تنظیم كنید و هر روز صبح، راس زمان مشخص شده از خواب بیدار شوید  ، حتی اگر شب قبل دیر خوابیده باشید . در مورد بحث  خواب بعدازظهر تصمیم گیری کنید که  یا یک مدت كوتاه و مشخصی  بخوابید یا اصلا نخوابید چون  اگر گاهی اوقات  بعدازظهرها بخوابید و در طول روز، هر وقت نیاز پیدا کردید تصمیم به خوابیدن بگیرید ، در نتیجه  خواب شبانه‌ خوب و مفیدی  نخواهید داشت و این رو هم در نظر بگیرید که  در روزهای تعطیل، صبح‌ ها دیر بیدار نشوید چون  که نظم خواب شما به هم می‌ریزد. كم‌خوابی ، تأثیر خود را به صورت ناگهانی نشان نمی‌دهد و ممكن است تأثیر منفی آن را روی برنامه‌ریزی، حل مسأله، یادگیری، تمركز و حافظه متوجه نشوید. پس مراقب میزان خواب و استراحت خود باشید.

 

استراحت کردن درست و به موقع

 

برنامه ریزی درست و مفید است که بعد از مقداری مشخصی درس خواندن و برنامه رو انجام دادن ، استراحتی به اندازه داشته باشد  .اگر بخواهید مابین درس خواندن و برنامه ریزی خود ، استراحت بیش از حدی یا بلعکس استراحت کمی داشته باشید ، نتجه خوبی نخواهید گرفت .

 

کم کم شروع به خواندن کردن

 

هنگامی که در اوایل برنامه ریزی درسی خود هستید ، نباید همان اول حجم زیادی را برای درس خواندن خود تعیین کنید و بهتر است که از کم شروع کنید و به مرور زمان و حجم مطالبی درسی برنامه خود را زیاد تر کنید .

 

تمرین کردن

روش های برنامه ریزی درسی - رایا پروژه

روش های برنامه ریزی درسی

هنگامی که یک موضوعی را مطالعه می کنید و می خوانید ، تمرین کردن آن درس مورد نظر ، مانند حل سوالات مختلف ، زدن تست های مربوطه به آن  درس و یا مرور کردن دوباره مطالب ، میتواند به یادگیری سریع و افزایش مهارت درسی شما کمک بسزایی بکند .

 

رفع اشکال

 

بهتر است که هنگامی که درس می خوانید ، اگر با مشکلی مواجه شدید ، این اشکالات خود را یادداشت کنید و در آخر از استاد مربوطه یا مشاور خود بپرسید .

 

مقالات دیگر : سایت های دانلود عکس رایگان و با کیفیت

 

تغذیه درست

 

یکی از موضوعاتی که خیلی مهم است در تغذیه مناسب داشتن ، نخوردن کافئین هایی مانند قهوه  می باشد زیرا کافئین مثل یک کحرک عمل کرده و در سیستم خواب شما تاثیر درستی نمی گذارد . سعی کنید قبل از خوابیدن غذای سبک بخورید و  از خوردن غذا های سنگین پرهیز کنید . از مصرف دارو های خواب آور پرهیز کنید ولی در صورتی که احساس کردید مجبور به استفاده از آن ها هستید .حتما با پزشک مربوطه مشورت کرده و زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید .

 

خواندن درس هنگام صبح

 

مغز انسان در هنگام صبح سرحال بوده و به هیچ عنوان  خستگی ندارد به همین سبب قدرت یادگیری مطالب جدید  بهتر از سایر زمان ها دارد و قادر است بدون داشتن خستگی تمام مطالب و دروس را به خوبی درک کند . در نتیجه این دسته از افرادی که صبح را زمانی برای شروع در خواندن خود قرار می دهند ، بهترین زمان را با آمادگی مغز و بدون خستگی آن مشخص می‌کنند.

در اصل مغز در طول شب به خوبی استراحت کرده و خستگی ذهنی از بین می رود و صبح آمادگی کامل را براسی یادگیری مطالب جدید دارد .

 

نوشتن خلاصه و نکات کلیدی مطالبی که در طی روز خوانده شده

 

شما باید در اخر برنامه ریزی درسی خود یه و اتمام درس و مبحث مربوطه ، در حد یک برگه خلاصه نویسی کنید و نکات مهم و کلیدی را یادداشت کنید . توجه داشته باشید که در خلاصه نویسی خود نباید مطالب طولانی بنویسید ، باید به صورت نکته و جمع بندی درسی باشد .

 

یک دور خواندن خلاصه ها قبل از خوابیدن

 

بعد از نوشتن خلاصه و جمع بندی مطالب و گذراندن استراحت ،بهتر است شب ها  قبل از خوابیدن ، خلاصه های خود را یک دور مرور کنید ، این کار باعث رفتن مطالب به حافظه بلند مدت خود می شود .

 

عکس برنامه ریزی درسی

 

بی شک برای موفقیت در هر کاری نیاز به یک برنامه و اصول خاصی را دارید که خیلی از افراد نیاز دارند تا برنامه خاصی را داشته باشند تا بتوان با آن برنامه به کارهای روزمره خود و مطالعه درسی خود برسند و همدلی تصویری را در ادامه برای شما عزیزان قرار خواهیم داد که بتوانیم با توجه به عکس برنامه ریزی درسی بتوانید کار روزمره خود را در قالب این عکس انجام دهید ، شما میتوانید میزان ساعاتی که در روز مطالعه میکنید را در این تصویر قرار دهید و آن را تا آخر هفته در کنید پس از اینکه آخر هفته رسید این زمان های مطالعه را باهم مقایسه کنید و در مجموع می توانید ساعاتی را که در طول هفته مطالعه کردید را مشاهده کنیم

جدول برنامه ریزی - رایا پروژه

جدول برنامه ریزی

 

برنامه ریزی کنکور

 

برای اینکه به دانشگاه بروند کنکور می‌دهند چون می توانید با دادن کنکور به رشته های مورد نظر خود در دانشگاه های معتبر و دولتی کشور راه یابی برای این کار شما نیاز به یک برنامه ریزی عالی و درجه یک دارید چند نمونه راهکار برای اینکه بتوانید با استفاده از این راهکارها در کنکور موفق شدند و به رشته دلخواه خود بروید را در ادامه برای شما عزیزان شرح داده ایم که میتوانید از آن استفاده کنید.

 

1 – پارت بندی دروس

 

اولین قدمی که باید به آن توجه کنید و آن را رعایت کنید این است که تمامی درس را با هم نخورید این کار باعث می‌شود که تا تمرکز شما به شدت کاهش یابد سعی کنید در مطالعه دروس آنها را پارت بندی کنید و این پارچه را در طول هفته با برنامه‌ریزی درست انجام دهید شما با این کار می توانید خیلی سریع و آسان دروس را که بخوانید و آن را یاد بگیرید.

 

2 – استراحت به موقع

 

خیلی از افرادی که قصد دارند کنکور بدهند ساعات استرس خود را به شدت کاهش می دهند و در طول شبانه روز فقط 5 الی 6 ساعت استراحت می کند که این کار اشتباه شما زمانی که استراحت خود را کاهش می دهیم تمرکز شما نیز پایین می آید و نمی توانید مانند قبل دروس را بخوانید و آن را حفظ کنید و همین علت باعث میشود تا روند یادگیری شما کند شود برای  بهتر و سریعتر  شدن این روند به شما توصیه میکنیم که ساعت استراحت خود را حتی بیشتر از زمانی که قبل بوده استافزایش دهید  و پس از استراحت میتوانید بهتر درس را یاد بگیرید.

 

3 – افزایش تدریجی ساعات مطالعه

 

از مواردی که خیلی از دانشجویان با آن مشکل دارند این است که سعی دارند  دروس را در بازه زمانی کمی یاد بگیرد و همین امر باعث می‌شود تا روند یادگیری آنها بسیار کند پیش رود و به نتیجه مطلوبی در کنکور نرسد برای همین ما به شما پیشنهاد میکنیم که مرور و خواندن دروس خود را به صورت تدریجی افزایش دهید  یعنی هفته ای به طور مثال 40 صفحه می‌خوانید در هفته بعد آن 40 صفحه را به  50 صفحه افزایش دهید و هفته ی بعد آن را به  60 صفحه افزایش دهید همین مورد باعث می‌شود تا یادگیری شما افزایش یابد و مشکلی نداشته باشید.

 

4 – آزمون دادن

 

اگر قصد دارید که کنکور خود را با رتبه های خیلی عالی و درجه یک به اتمام برسانید به شما توصیه می‌کنیم که از آزمون دادن در طول خواندن و مطالعه دروس غافل نشوید شما می توان از هر دروسی را که تمام کردید و آن را بطور کامل خوانده اید آزمون های مختلفی را انجام دهید و یادگیری خود را از آن درس بسنجین اگر در این آزمون نمره خوبی را گرفتید به این معناست که شما را به خوبی گذرانده اید  ولی  اگر در این آزمون ای که دادید نمره خوبی را کسب نکردهاید باید  مجدداً درس  را مطالعه کنید تا بتوانید به صورت کامل بر روی آن مسلط شوید.

 

انجام پروژه  مشاوره درسی در رایا پروژه

 

اگر نیازمند یک مشاور درسی و داشتن یک برنامه ریزی در سی خوب برای خود هستید ، میتوانید با مشاوران رایا پروژه همکاری داشته باشید. متخصصان و مشاوران رایا پروژه علاوه بر دادن یک برنامه ریزی دقیق و درست به شما ، در انجام پروژه های کمک آموزشی و درسی  هم به شما کمک خواهند کرد.

اگرسوال یا مشکلی دارید میتوانید در بخش انجمن رایا پروژه مطرح بفرمایید تا به آن پاسخ داده شود

انجمن رایا پروژه
رایا پروژه وب‌سایت
محدودیت های ذهنی ات را کنار بگذار ؛ باورهای صحیح خود را تقویت کن ؛ و به سوی موفقیت گام بردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.