چطور خلاصه نویسی کنیم ؟ ساده ترین روش های خلاصه نویسی

امتیاز

یکی از اصول مهم برای یادگیری سریع مطالب برای امتحانات و یا کنکور استفاده از روش خلاصه نویسی است که بسیار میتواند  به شما برای گرفتن نمره های درخشان کمک کند که اما باید روش درست خلاصه نویسی را یاد بگیرید تا بتوانید تمامی مطالب در قالب خلاصه پیاده کنید که متخصصان رایا پروژه میتوانند انجام خلاصه نویسی شما عزیزان را با بهترین کیفیت انجام دهند ؛ در ادامه این مقاله به روش های مهم برای اینکه چطور خلاصه نویسی کنیم صحیح را انجام دهیم پرداخته ایم.

 

خلاصه نویسی چیست؟

چطور خلاصه نویسی کنیم - رایا پروژه

 

خلاصه نویسی به معنی جمع بندی مطالب مفید است که شما با انجام این کار دیگر نیاز ندارید که کل کتابی را مطالعه کنید و به واسته خلاصه این انجام دادید این کار برایتان آسان خواهد بود ؛ مثال شما کتابی را مطالعه کردید و قرار است از آن کتاب امتحانی را از شما بگیرند ولی زمانی که شما مطالب مهم را دسته بندی کرده باشید برای امتحان که دارید فقط کافیست آن مطالب که خلاصه نویسی نام را دارد مطالعه کنید ولی اگر این کار را انجام نداده اید مجبور هستید تا کل کتاب را بخوانید که خیلی کارتان سخت تر میشود ولی ما در مقاله که در سایت رایا پروژه منتشر کردیم کاملا راجب اینکه چطور برنامه ریزی درسی داشته باشیم صحبت کرده ایم که میتوانید این مقاله هم مشاهده کنید.

 

روش های خلاصه نویسی چیست؟

 

خلاصه نویسی مطالب را میتواندی به روش های مختلف طبقه بندی کنید که ما مهمترین این روش ها را در ادامه به ان پرداخته ایم.

 

استفاده از مطالب مفید

اشتباه بسیاری از افرادی محصل این است که خلاصه نویسی را انجام میدهند ولی متاسفانه اصلا به مطالبی که مهم است و میتواند برای مطالعه مفید باشند توجه نمیکنند که همین مورد سبب میشود تا بازدهی مطالعه این افراد کاهش یابد ؛ شما باید همیشه سعی کنید تا مطالب مفیدی را برای خلاصه سازی انتخاب کنید.

 

حذف مطالب اضافی

 

هدف از خلاصه نویسی حذف مطالب اضافه است چرا که با این کار میتوانید حجم کتاب را برای مطالعه کاهش دهید بتوانید فقط بر روی مطالب مفید وقت بگزارید که حتما این مورد را در خلاصه سازی ها خود اعمال کنید.

 

گزاشتن تصویر در بخش ها مطلب

 

تصویر در محتوا شما همیشه مهم ترین چیزی است که در ذهن شما می آید ؛ اگر کتابی را مطالعه میکنید و مطالب مفید آن از تصویر برخوردار است بهترین کار گزاشتن آن تصویر با توضیحات مختصری است که میتواند خیلی به شما در درک مطالب کمک کند و اگر کتاب شما تصویر نداشت میتوانید خودتان تصویر را بسازید.

 

سر فصل نویسی در خلاصه مطالب

 

همیشه باید به این نکته توجه کنید که هر مطالب از کتاب را را طبقه بندی کنیدو در تیتر آن بزنید که این مطلب برای چه سرفصلی از کتاب است تا بتوانید بهتر مطالب یک سرفصل را درک کنید .

 

چگونه یک داستان را خلاصه نویسی کنیم؟

 

خلاسه نویسی بیشتر بر روی داستان ها و مطالب کتاب های که حجم و صفحات زیادی را دارند اتفاق می افتد کعه بهترین کار برای این مورد این است که یک بار کل داستان را مطالعه کنید و موضعات آن را به ترتیب مشخص کنید و در ادامه مطالب که مفید هستند و داستان شما را بازگو میکنند را یادداشت کنید و مطالبی که میدانید متفرقه است از موضوع اصلی را حذف کنید تا حجم داتان شما کاهش یابد و درک آن اسان تر شود.

 

چگونه یک مقاله را خلاصه کنیم؟

 

برای خلاصه کردن یک مقاله باید اول بدانید موضوع آن چه است که بتوانیم به راحتی این عمل را انجام بدهیم  ؛ در بخش اول باید مقاله را به طور کامل بخوانید اگر مقاله مورد نظر شما دارای مسائل قابل حل باشد باید تمامی معادلات و مسائل را همراه با توضیحات در حد 2 الی 3 خط در خلاصه مطلب خود بیاوریم و سعی کند رعایت نگارشی و رفرنس هایی که داده شده است را رعایت کنید تا منابع کاملی در خلاصه نویسی شما بیان شود.

 

در خلاصه نویسی می بایست چه مواردی را ذکر کنیم و از چه چیزی چشم بپوشیم؟

 

همانطور که در بالا عنوان کردیم هدف از خلاصه نویسی  این است که مطالب کاهش باید و در ک آن برای مطالب آسان تر شود شما باید از مطالب که بیشتر شما را از  موضوع اصلی دور میکند را حذف کنید و مطالب مفید جاگذاری کنید همچنین سعی کنید حتی در جمله ها هم خلاصه سازی را انجام دهید و جملاتی که طول زیادی را دارند را کم واز آن بکاهید.

 

در خلاصه نویسی رعایت چه نکاتی ضروری است؟

 

انجام خلاصه نویسی صحیح - رایا پروژه

 

شما وقتی مطلبی را خلاصه میکنید باید توجه داشته باشید که از معنی و مفهوم  اصلی آن دور نشوید و مطالب مورد نظر خود را جوری خلاصه کنید که فردی قصد داشته باشد آن را مطالعه کند اصلا متوجه خلاصه مطال نشود و فکر کند که این همان کتاب یا مطلب مورد نظر اصلی است و یکی دیگر از موضوعاتی که باید حتما به آن توجه کنید نگارش و ویراستاری کتاب مورد نظر پس از خلاصه نویسی است ؛ یعنی اینکه نکات نگارشی آن را اعم از نقطه ویرگول و غیره را رعایت کنید.

 

خلاصه نویسی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

یک خلاصه نویسی صحیح باید جوری باشد که وقتی شخصی شروع به مطالعه آن کند از تمامی داستان و موضوعات مهم آن را فرا گیرد ؛ در مرحله بعدی باید نگاری آن که در بالا به آن اشاره کردیم را دارا باشد که یکی از مهم ترین نکات است و در مرجله بعدی باید شما مقدمه را برای مطلب خلاصه شده را تنظیم کنید که شروع کنند است و همچنین باید در اخر نیز نتیجه گیری را داشته باشد و یک خلاصه نویسی مفید مانند مراحل انجام تحقیق است که باید نگارش آن را مانند یک تحقیق اماده کنید.

 

خلاصه نویسی  برای سخنرانی چگونه است؟

 

یکی از سوالاتی که خیلی از شما ها از مشاوران رایا پروژه سوال کردید این است که چطور میشه مطلبی را برای یک سخرانی خلاصه کرد ؛ جواب سوال ابن است در سخنرانی ها بدلیل اینکه زمان زیادی وجود ندارد باید حداکثر فقط مطالب مفید خود را خلاصه کنید و بیشتر در مطالبی را در مورد اهداف و موضوع خود باید ارائه بدید که حداقل صحبت های این خلاصه نویسی بیشتر از 15 دقیقه نباید و شما باید تمامی مطالبی که قصد دارید عنوان کنید را در این زمان کوتاه بگید.

 

روش کرنل در خلاصه نویسی به چه معنا است؟

روش کرنل در خلاصه نویسی چیست؟ - رایا پروژه

 

روش کرنل میشه گفت یکی از بهترین و مناسب ترین روش های خلاصه سازی است که بسیاری از افراد تحصیل کرده و غیره از همین روش استفاده خواهد کرد ؛ شما در روش کرنل باید در صفحه سه ستون به نام های یادداست ها – راهنما – ستون خلاصه بسازید که در ستون یادداشت شما باید تمامی کلمات اصلی و کلیدی که خود را در این ستون قرار دهید و در بخش راهنما نیز مطلبی مختصر را درمورد کلمه کلیدی خود انتخاب کنید – و در بخش پایین ستون خلاصه  باید مطالب مرتبط که در دو ستون بالا را بیان کردید  کتاب مورد نظر خود در بیاورید و آن را یادداشت کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به روش ها و اینکه چطور خلاصه نویسی کنیم را انجام دهید  آشنا شدید که با استفاده از روش های گفته شده میتوانید درس ها و مطالب مورد نظر خود را به سادگی درک و مفهوم  آن را به سادگی یاد بگیرید؛ امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد؛ موفق باشد.

اگرسوال یا مشکلی دارید میتوانید در بخش انجمن رایا پروژه مطرح بفرمایید تا به آن پاسخ داده شود

انجمن رایا پروژه
رایا پروژه وب‌سایت
محدودیت های ذهنی ات را کنار بگذار ؛ باورهای صحیح خود را تقویت کن ؛ و به سوی موفقیت گام بردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.